A TY POTRAFIŁBYŚ POMÓC OSOBIE POSZKODOWANEJ?

roksana

Wraz z pomocą ochotniczej straży pożarnej przeprowadzone zostało szkolenie na temat pierwszej pomocy. Wzięli w nim udział pracownicy pomorskiej fabryki mebli oraz uczniowie liceum ogólnokształcącego.

W ubiegły piątek na placu przy ulicy fabrycznej odbyło się szkolenie przeprowadzone przez jednostki straży. Owe wydarzenie miało na celu pobudzenie ludzi do działania w razie zaistniałej potrzeby oraz uświadomienie, czym tak naprawdę jest pierwsza pomoc. Warto wspomnieć czym jest resuscytacja. Otóż jest to ciąg czynności, które wykonujemy u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia. Celem resuscytacji jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy oraz przywrócenie czynności układu krążenia.

Na samym początku uczniowie pochwalili się wiedzą zdobytą wcześniej na zajęciach szkolnych. Młodzież była dobrze poinformowana, więc udało jej się zaskoczyć nawet prowadzącego pokaz.

Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane pytania, a paru ochotników przystąpiło nawet do demonstracji swoich umiejętności. Jak możemy się domyślić, taki właśnie efekt przynoszą ćwiczenia, które systematycznie są powtarzane.

Jednak nie tylko młodzież się wykazała. Pracownikom poszło równie dobrze, co możemy wnioskować po umiejętnościach ukazanych chociażby przez pana Krzysztofa. Faktem było jednak to, że dorośli zadawali o wiele więcej pytań, co było dowodem, że takie pokazy są niezwykle ważne i potrzebne.

„Uważam, że takie ćwiczenia to dobry pomysł, ponieważ pokazują ludziom, jak się zachować na wypadek sytuacji, która wymaga interwencji w postaci pierwszej pomocy. Niektórzy z nas, pracowników, nie mieli wcześniej pojęcia, w jak łatwy sposób można uratować komuś życie. Moim zdaniem owe ćwiczenia powinny być wykonywane częściej, aby przypominać o zachowaniu się w czasie akcji ratunkowej, nie tylko w zakładzie pracy, ale również w innym miejscu i czasie jak np. podczas wypadków drogowych.” – dopowiada pan Wiesław Bujak, jeden z pracowników zakładu.

 Roksana Bujak


ZSP Nowe © 2021
Skip to content