BIOMEDYCZKI W CENTRUM NAUKI EXSPERYMENT W GDYNI

We wtorek 5 grudnia, grupa biomedyczek z klasy 3 LO wraz z opiekunem – Ewą Fankidejską wybrała się na kolejną wycieczkę tematyczną, tym razem do Gdyni – do Centrum Nauki Experyment.

W Centrum Nauki EXPERYMENT stanowiska są zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Ekspozycje i wystawy są podzielone na 6 grup tematycznych: Hydroświat, Drzewo życia, Niewidoczne siły, Akcja: człowiek, Wynalazki Leonarda da Vinci, Kierunek zdrowie.

Trudno powiedzieć, która tematyka wzbudziła w nas największe emocje. Na wystawie Akcja: człowiek mogłyśmy poznać tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu. Interaktywne stanowiska odpowiadały między innymi na pytania: jak jesteśmy zbudowani? Jak funkcjonują nasze zmysły i czy potrafią nas oszukać? Można było stać się małą krwinką w wielkim sercu, możliwe było także przeprowadzenie wirtualnej operacji  i sprawdzić, jak będziemy wyglądać np. za 30 lat! Na terenie ekspozycji Drzewo życia, mogłyśmy m.in. na własnej skórze doświadczyć trzęsienia ziemi, a także sprawdzić, jak widzą zwierzęta. Można było stanąć do wirtualnego wyścigu z najwolniejszymi i najszybszymi zwierzętami. Nie zabrakło też stanowisk paleontologicznych. Nową ekspozycją, którą miałyśmy okazję zwiedzać, był Kierunek Zdrowie. Wystawa ta złożona jest z czterech stref tematycznych, które łączą to, co najważniejsze dla zachowania zdrowia, dla podejmowania działań zachowujących prawidłowe zdrowie i ratujących życie. Część wystawy została poświęcona naszym emocjom i temu, jaki mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Ciekawą strefą była również strefa pierwszej pomocy, podejmująca zagadnienia ratowania życia dzięki Automatycznemu Defibrylatorowi Zewnętrznemu AED. Stanowisko, które przykuwało uwagę wielu zwiedzających, był tzw. „odpowiedzialny kierowca – symulator jazdy samochodem”, który umożliwiał weryfikację, jak wyglądają reakcje kierowcy pod wpływem alkoholu.  Stanowisko jest wyposażone w efekty specjalne, aby jak najlepiej oddać efekt jazdy po używkach oraz by uwiarygodnić moment ewentualnego zdarzenia drogowego.

Podsumowując wizytę: każdy znajdzie w Centrum Nauki Experyment coś dla siebie, zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzież, jak i dorośli. Nie sposób w tak krótkim czasie wszystkiego sprawdzić, obejrzeć, dotknąć, zbadać… Wniosek nasuwa się jeden: należy tam wrócić.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content