Bydgoski Festiwal Nauki

W ostatni piątek maja klasa II Technikum uczestniczyła w Bydgoskim Festiwalu Nauki. To imprezą popularnonaukowa, organizowana co roku przez bydgoskie uczelnie wyższe.

Uczniowie  mieli możliwość skorzystać w bogatej oferty Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego. Przy wejściu na uczelnię grupę przywitali przedstawiciel Biura Karier i student I roku Technologii żywności i żywienia człowieka. Michał przedstawił ofertę dydaktyczną UTP, opowiedział o życiu studentów i oprowadził po uczelni. Później uczestnicy wyprawy mieli możliwość wziąć udział w pokazach i warsztatach laboratoryjnych:

1. Od ścieków do wody pitnej – uczniowie zapoznali się z modelem oczyszczalni ścieków, dokonali analizy ścieków surowych i oczyszczonych oraz oglądali pod mikroskopem mikroorganizmy. W białych fartuchach mogli poczuć się prawdziwymi chemikami, którzy posługując się pipetami, menzurkami i kolbami oraz mieszając różne substancje robili czary – mary, oczywiście naukowe czary mary.

2. Roboty do roboty – podczas pokazu została zaprezentowana praca robota przemysłowego, który wykonuje powierzone zadania z dużą starannością i cierpliwością. Często pracuje w trudnych warunkach, ale nie narzeka, ponieważ jest maszyną, którą zbudował człowiek po to, aby zastąpiła go w sytuacjach, które zagrażają jego zdrowiu i życiu.

3. Tworzywa polimerowe wokół nas – to była prezentacja technologii związanych z przetwarzaniem tworzyw polimerowych i stosowania nowoczesnej techniki – skaner 3D i drukarka 3D. Uczniowie dowiedzieli się, że Bydgoszcz jest zagłębiem tworzyw polimerowych, nawet firma Jaguar zamawia tu dywaniki do swoich samochodów. Uczeni podkreślali, że nie należy używać nazwy plastik, ponieważ jest to materiał wybuchowy produkcji czeskiej, a nasze ubrania z dodatkiem tworzywa sztucznego to nic innego jak przemielone butelki typu PET.

Wizyta na Bydgoskim Festiwalu Nauki została zorganizowana w ramach projektu unijnego pn.: „Dobra kształcenie – lepszy start zawodowy V”.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content