Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2016 roku obchodzony był  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji na mogile Jana Sikorskiego „Wilka” uczniowie   klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego oraz delegacja w osobach kapitana Janusza Kuszyńskiego z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Grudziądzu i Burmistrza Nowego Czesława Wolińskiego złożyła kwiaty oraz hołd ofiarnemu partyzantowi – leśnikowi. Młodzież liceum uczy się w tym samym budynku co „Wilk”, który ukończył w 1936 roku siedmioklasową Szkołę Powszechną  w Nowem. Jan Sikorski urodził się 24 maja 1922 roku w Bladowie niedaleko Tucholi. Pod koniec lat dwudziestych XX w. rodzina Sikorskich nabyła gospodarstwo w Twardej Górze. Jan Sikorski uczył się w szkole podstawowej w Rychławie oraz w Nowem. Jego zamiłowaniem był las, pragnął zostać leśniczym. Wybuchła jednak wojna i musiał się ukrywać. W  1942 roku związał się z TOW Gryf Pomorski, przybrał pseudonim „Orlicz”, później jako „Wilk” współpracował z Armią Krajową. Tuż po wojnie został aresztowany przez NKWD, szczęśliwie jednak uciekł z transportu. Od września 1945 roku pełnił funkcję leśniczego w Kużnicy. Związał się z oddziałami partyzanckimi Władysława Chelińskiego „Małego” i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. 3 czerwca 1946 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Grupy Operacyjnej MO/UB pod dowództwem ppor. Zdzisława Wiziora. Podczas próby odbicia więźniów pod Lipinkami Jan Sikorski został zastrzelony przez funkcjonariusza UB. Pochowany został 8 czerwca 1946 roku na cmentarzu w Nowem.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content