Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowym POWER

W piątek 29 listopada o godzinie 10.00 odbyło się podsumowanie projektu: „Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowym” o numerze POWERVET-2018-1-PL01-KA102-049014 (w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”   realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe). Uczestnicy mobilności  wraz z  koordynatorem projektu panią Joanną Chmielecką przygotowali uroczysty apel, na który zostały zaproszone władze naszego miasta i powiatu, dyrektorzy i nauczyciele nowskich, świeckich i warlubskich szkół i placówek oraz właściciele i przedstawiciele firm, z którymi współpracuje nasza szkoła. Podczas uroczystości zostały przypomniane cele i założenia projektu, krok po kroku opowiedzieliśmy o realizacji poszczególnych mobilności oraz zaprezentowaliśmy zagraniczne przedsiębiorstwa, w których odbywały się nasze praktyki zawodowe. Opowiedzieliśmy o korzyściach, jakie zdobyliśmy dzięki uczestnictwu w projekcie. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące realizacji programu kulturowego i poznawania smaków hiszpańskiej kuchni. Nie obyło się również bez prezentacji filmu przygotowanego przez ucznia klasy IVB – Marka Szmeichela. Zaskoczeniem dla wszystkich było nagranie przesłane przez naszego partnera z Granady, w którym Pani Aneta podsumowała współpracę z naszą szkołą. Pod koniec spotkania uczniom klasy IV B zostały rozdane Europassy potwierdzone przez Narodową Agencję, a uczniowie klasy IIIB otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Po części oficjalnej nasi goście, uczniowie i nauczyciele mogli spróbować hiszpańskich dań takich jak gazpacho, tostada, oliwki i oliwaz terenów Andaluzji, słodkie przysmaki turron i pionono.  Mamy nadzieję, że to nie koniec naszej przygody z projektami w ramach „Ponadnarodowej mobilności uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, bo to właśnie dzięki uczestnictwu w takich projektach zdobywamy doświadczenie praktyczne w zagranicznych przedsiębiorstwach, otwieramy się na nowe kultury, jesteśmy bardziej tolerancyjni, rozwijamy umiejętność pracy w grupie międzynarodowej, stajemy się bardziej samodzielni, a co najważniejsze komunikujemy się w językach obcych i zwiększamy swoje szanse na przyszłym rynku pracy.

https://drive.google.com/file/d/1dkhPk5VyzT3thS7flO_ZmFDWWt2e01WJ/view?usp=drivesdk

 

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem jest już po trzecim wyjeździe w ramach projektu pt: “Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowy” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Sześcioro informatyków i sześcioro logistyków klasy III B pod opieką pani Joanny Chmieleckiej
i Jagody Klein odbyło kolejne dwutygodniowe mobilności w Granadzie. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość pracy w dużych przedsiębiorstwach logistycznych i firmach informatycznych na terenie Granady, gdzie wykonywali następujące zadania:

– organizacja stanowiska pracy

– obsługa urządzeń biurowych

– stosowanie komputerów w sporządzeniu dokumentów logistycznych

– przygotowanie ładunków do przewozu i przechowywania

– sporządzanie dokumentacji magazynowej i dystrybucyjnej w j. angielskim

– przeprowadzanie diagnostyki i naprawy urządzeń techniki komputerowej

– konfigurowanie serwera WWW

– programowanie aplikacji internetowych

– instalowanie oprogramowania

Udział w projekcie nie tylko wpłynął na jakość realizowanych praktyk zawodowych i znajomość praktyczną języka angielskiego czy podstaw hiszpańskiego ale również pozwolił naszym uczniom poznać nową, jakże inną kulturę od naszej, otworzyć się na nią i ludzi mieszkających
w Granadzie. Każdego dnia próbowaliśmy nowych dań charakterystycznych dla terenu malowniczej Andaluzji takich jak: tapas, gazpacho, salmorejo, churrros, Jamón bellota, rosada itp. Nasze kalorie spalaliśmy realizując bogaty program kulturowy, w którym najciekawsze punkty to :

 1. zwiedzanie dzielnicy Albaicin, Grobów Królewskich i Katedry
 2. najważniejsze punkty widokowe MIRADOR DE SAN NICOLAS, SACROMONTE – VEREDA DE ENMEDIO
 3. wycieczka do Kordoby i Malagii
 4. wizyta w parku nauk Parque de las Ciencias i parku linowym
 5. zwiedzanie Alhambry i Carmen de los Martires
 6. udział w pokazie tańca flamenco
 7. wycieczka do miasteczka Monachil i gór Cahorros

 

Uczniowie klasy III B cieszyli się dobrą opinią w miejscach odbywania praktyk a co za tym idzie, uzyskali  najwyższe oceny z zajęć praktycznych. Projekt „Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowym” umożliwił uczestnikom  rozwój zarówno zawodowy jak i wpłynął na świadomość i wyrazistość kulturową, rozwinął u uczniów umiejętność znajdowania rozwiązania w trudnych, nietypowych sytuacjach a co najważniejsze nauczył ich współpracować w grupie międzynarodowej.

Myślę, że najlepiej podsumowali to uczestnicy pisząc szybko swoje refleksje „na kolanie” jeszcze w hotelu w Granadzie…

 

ZSP Nowe na praktykach w Hiszpanii

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem jest już po kolejnym wyjeżdzie w ramach projektu pt: “Europejska Jakość  Kształceniu Zawodowy” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Sześcioro informatyków i sześcioro logistyków  naszej szkoły pod opieką pani Anny Barańskiej
i pana Piotra Lewandowskiego odbyło kolejne dwutygodniowe mobilności w Granadzie. Logistycy zmierzyli się z organizacją czynności związanych z przygotowaniem ładunków do przewozu i przechowywania, sporządzaniem dokumentacji magazynowej i dystrybucyjnej
w j.angielskim, obsługą urządzeń biurowych jak i stosowaniem komputerów w pracy. Informatycy wykonywali zadania związane z przeprowadzaniem diagnostyki i naprawy urządzeń techniki komputerowej, konfigurowaniem serwera www, programowaniem aplikacji internetowych . To tylko  kilka z wielu zadań, które mogli nasi uczniowie ćwiczyć podczas staży zagranicznych w dużych przedsiębiorstwach. Po pracy zawsze przychodził czas wytchnienia, spędzony na zwiedzaniu najciekawszych miejsc w Granadzie i okolic tak, by zrealizować
w ramach mobilności program kulturowy. W pierwszym tygodniu pobytu grupa zwiedziła malowniczą dzielnicę Albaicin, najwyższe punkty widokowe miasta, Katedrę i Groby Królewskie, Korridę i pełną historii Kordobę. W drugim tygodniu uczestniczyli w pokazie tańca flamenco, odkrywali Carmen de los Martires, świetnie bawili się w Parku Nauk i podziwiali Alhambrę. Każdego dnia próbowali hiszpanskiej kuchni i uczyli się ‘celebrować’ czas poświęcony na posiłek. Dziś miałam okazję na krótkie podsumowanie pobytu z uczestnikami wyjazdu . Pytając co wniósł ten wyjazd w ich życie, otrzymałam takie odpowiedzi:

 • Dzięki udziałowi w tym projekcie mogłam sprawdzić swoje umiejętności językowe w czynnościach życia codziennego oraz zdobyłam doświadczenie w swoim zawodzie. Poznałam wielu ciekawych, przyjaznych i otwartych ludzi.
 • Wyjazd ten sprawił, że mam wspaniałe wspomnienia dotyczące kultury hiszpańskiej i pięknego miejsca, jakim jest Granada.
 • Nauczyłem się dużo praktycznych rzeczy, które będę mógł wykorzystać w przyszłości w swoim zawodzie. Miałem możliwość spróbować swoich “sił” w języku hiszpańskim.
 • Zwiedziłam bardzo dużo ciekawych i pięknych miejsc, poznałam nową kulturę i kuchnię, na praktykach traktowali mnie jak koleżankę z pracy, co ułatwiło mi wykonywanie moich zadań.

Na zakończenie pragnę dodać, że nasi uczniowie cieszyli się dobrą opinią w miejscach odbywania praktyk, zdobyli najwyższe oceny z zajęć praktycznych, a kilkoro z nich dostało listy referencyjne, które będą mogli wykorzystać w przyszłości podczas ubiegania się o pracę.

Dzięki takim projektom, jesteśmy w stanie wzmocnić znajomość praktyczną języków obcych, zapewnić naszym uczniom niepowtarzalne doświadczenia rozwojowe związane z realizacją staży w zagranicznych przedsiębiorstwach.

Buenos dias!

Od 18 marca rozpoczęła się kolejna mobilność naszych 6 logistyków i 6 informatyków z klasy III B w ramach projektu: ,,EUROPEJSKA JAKOŚĆ W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM” („Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe). Uczniowie pod opieką pani Anny Barańskiej oraz pana Piotra Lewandowskiego przybyli po długiej podróży do Granady, gdzie młodzież będzie odbywała swoje praktyki zawodowe w hiszpańskich przedsiębiorstwach. Długą podróż zrekompensowała im piękna, słoneczna pogoda i uśmiech mieszkańców. Już pierwszy dzień był pełen wrażeń i zwiedzania. Po pysznym obiedzie trochę zmęczeni ale pełni ciekawości udali się na zwiedzanie dzielnicy Albaicine jednej z najstarszych dzielnic Granady oraz dotarli do najważniejszych punktów widokowych  tego malowniczego miasta. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zdjęcia i relacje. Hasta pronto!

Informatycy szykują się do Hiszpanii

Za nami kolejny etap przygotowań do realizacji projektu „Europejska Jakość w kształceniu Zawodowym” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Tym razem to informatycy przeszli przez 60 godzin zajęć – 30 godzin języka angielskiego zawodowego informatycznego, 20 godzin języka hiszpańskiego podstawowego. Resztę godzin spędzili na zajęciach kulturowo-pedagogicznych. Informatycy stanęli na wysokości zadania poprzez bycie punktualnymi, systematycznymi i zaangażowanymi w zajęcia. Każdy z uczestników wykazał się 100% frekwencją.  Podobnie jak logistycy, przeszli przez ćwiczenia komunikacyjne, leksykalne i  tworzenie prezentacji multimedialnych . Już niedługo bo 18 marca, 6 informatyków i 6 logistyków przystąpi do kolejnej mobilności. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć uczniów w czasie zajęć.


Uczniowie ZSP Nowe w Hiszpanii

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem jest w trakcie realizacji projektu pt: “Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowym” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Sześcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem Joanną Chmielecką odbyli już pierwsze dwutygodniowe mobilności w Granadzie. Podczas staży zagranicznych mieli oni okazję zapoznać się ze stanowiskami i charakterem pracy dużych przedsiębiorstw. Poza codziennymi zobowiązaniami, każdego dnia uczestnicy zwiedzali miasto i jego zabytki takie jak: Katedra i Groby Królewskie, Albaicin (jedna z najstarszych dzielnic Granady), Plaza de Toros (Korrida) oraz Carmen de los Martires. Uczniowie naszej szkoły poznawali też kuchnię hiszpańską próbując typowych narodowych dań i przekąsek takich jak: tapas, churros, gorąca czekolada i pionono. W ramach programu kulturowego mogli zwiedzić przepiękne miasto, jakim jest Cordoba. Świetnie bawili się w Parku Nauki, gdzie weszli na najwyższy punkt widokowy a wieczór flamenco pozwolił im poznać uczucia, jakie są tym tańcem wyrażane. Nie obyło się też bez wizyty w Górach Los Cahorros otoczonych pięknymi gajami oliwnymi i strumykami. Jednak najbardziej utkwiła im w pamięci wizyta w Alhambrze, gdzie słuchając szumu płynącej niemalże w każdym pomieszczeniu wody, mogli zastanowić się nad bogatą historią tego miejsca i jego bohaterów. Każdy dzień pełnego wrażeń wyjazdu wspólnie relacjonowali na szkolnym profilu facebook’a i instagrama.
(link <chref=”https://web.facebook.com/zspnowe/photos/pcb.2183300551997138/2183300198663840/?type=3&theater” target=”_blank” rel=”noopener”>https://web.facebook.com/zspnowe/photos/pcb.2183300551997138/2183300198663840/?type=3&theater, https://www.instagram.com/zspnowe/?hl=pl).
To właśnie dzięki takim projektom jesteśmy w stanie uczyć się systematyczności, odpowiedzialności, kształtować umiejętność komunikowania się w języku obcym, współpracować w międzynarodowym zespole, poznawać nowe miejsca, ich kulturę, kuchnię, obyczaje. Wyjazd był dla wszystkich także żywą lekcją radzenia sobie ze strachem przed nowym i nieznanym…


Granada coraz bliżej…

Jak już wszyscy wiecie zbliżamy się do realizacji pierwszej mobilności – staży zagranicznych w Hiszpanii. Już za tydzień pierwsza sześcioosobowa grupa wraz z opiekunem rusza w daleką podróż by odbyć staż w zagranicznych przedsiębiorstwach. Trzeba dodać, że aby znaleźć się na tym etapie realizacji projektu to grupa logistyków, którzy pomyślnie przeszli rekrutację, musiała sprostać nie lada wyzwaniu, a mianowicie spędzić około 60 godzin dodatkowo w szkole po obowiązkowych zajęciach lekcyjnych. 18 logistyków plus dwie osoby z listy rezerwowej spędziło 30 godzin z językiem angielskim zawodowym, 20 godzin z podstawami języka hiszpańskiego oraz 10 godzin zajęć kulturowo-pedagogicznych. Tyle godzin razem sprawiło, że uczniowie Ci stworzyli jakby „nową klasę” nie zwracając uwagi na to czy ktoś jest młodszy czy starszy, czy z klasy II czy z III a może IV😊. Na dodatek wszyscy uczestnicy wykazali się zaangażowaniem jak i systematycznością, tworzyli wypowiedzi pisemne, ustne i prezentacje multimedialne. Nie obyło się bez śmiesznych dowcipów i przerw na kanapki, bez których nie mielibyśmy siły pracować do 18.15 😊. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na dwójkę uczniów, którzy mimo tego, że są na liście rezerwowej wykazali się 100% frekwencją i pracowitością. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności zostaną przez nas wykorzystane podczas wyjazdu. A tu kilka zdjęć przedstawiających uczestników podczas zajęć…


Rekrutacja

W dniu 10  września br. rozpoczynamy rekrutację uczestników projektu „Europejska Jakość w Kształceniu Zawodowym” (European Quality in Vacational Training) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie będą mieli okazję wyjechać na dwutygodniowe praktyki w Granadzie.

Główne cele projektu to:

– poprawa jakości nauczania i zdobywania wiedzy w naszej szkole poprzez adaptację i wdrożenie do praktyki szkolnej poznanych programów szkolenia i zaobserwowanych nowatorskich praktyk,

– podniesienie poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności praktycznych uczestników mobilności i nauczycieli/opiekunów grup wzmocnienie znajomości języków obcych (angielski, hiszpański) i kompetencji międzykulturowych,

– zapewnienie naszym uczniom i nauczycielom/opiekunom grup niepowtarzalnych doświadczeń rozwojowych związanych z realizacją staży w zagranicznych przedsiębiorstwach,

– przeniesienie zdobytych doświadczeń na poziom współpracy z pracodawcami, organem prowadzącym, nadzorem pedagogicznym i otoczeniem szkoły.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny na szkolnej stronie www, w sekretariacie, w bibliotece i u koordynatora projektu.

Termin rekrutacji: 10.09.2018 – 17.09. 2018 r.

 • miejsce pobrania wniosków: koordynator szkolny, sekretariat szkoły i strona szkolna www;
 • miejsce składania wniosków: sekretariat szkoły i u koordynatora projektu – Joanny Chmieleckiej;
 • odbiorcy: uczennice i uczniowie Technikum ( klas II, III i IV)

Załączniki:

regulamin QuinVET (2)

formularz zgłoszeniowy


ZSP Nowe © 2021
Skip to content