EUROWEEK w Bystrzycy Kłodzkiej

Większość uczniów naszej szkoły w sobotni poranek o godzinie 5 rano jeszcze sobie smacznie spała lub przekręcała się z jednego boku na drugi. Jednak  grupa szesnastu śmiałków z ZSP w Nowem pod opieką nauczycieli języka angielskiego, mgr Joanny Chmieleckiej i mgra Marka Stasiewskiego stawiła się na dworcu w Warlubiu w celu udania się na obóz językowy do odległej Bystrzycy Kłodzkiej. Celem projektu Euroweek – Szkoła Liderów, zorganizowanego przez forum młodzieży, było poszerzenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim i aktywne włączenie się w życie demokratyczne społeczeństwa współczesnej Europy.

Pomimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych wszyscy uczestnicy dotarli szczęśliwie na miejsce spotkania. Wprawdzie nieco zmęczeni podróżą, ale we wspaniałych humorach i z nadzieją na dobrą zabawę, połączoną ze zdobyciem wielu cennych umiejętności komunikacyjnych, interpersonalnych, oraz nawiązanie kontaktów międzynarodowych. Zostaliśmy zakwaterowani w pięknym, urokliwie położonym hotelu ALEKSANDER w Długopolu Zdrój, wyposażonym w salę wykładową. Powitano nas pyszną kolacją, po której nastąpiło spotkanie z bardzo sympatycznymi koordynatorami projektu oraz wolontariuszami z Wietnamu, Turcji, Indii, Kenii, Rumuni, Litwy, Kolumbii, Włoch, Chin oraz Niemiec. Po kolacji odbyły się pierwsze zajęcia, „energetyczna” rozgrzewka językowa, której celem było przestawienie uczestników na język angielski oraz wstępne poznanie się wszystkich obecnych. Uczniowie mieli okazję do doskonalenia zarówno swoich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim, jak również umiejętności autoprezentacji. Na zakończenie dnia zorganizowano dyskotekę integracyjną.

Niedzielny poranek rozpoczęliśmy dość wcześnie od śniadania i porannego uczestnictwa grupy młodzieży we mszy świętej w lokalnej kaplicy. Poranne zajęcia projektowe zaczęły się od kolejnej ciekawej rozgrzewki językowej, prezentacji na temat roli języka angielskiego we współczesnym świecie. Omówienie różnic kulturowych, upodobań kulinarnych, obrzędów i zwyczajów narodowych w państwach wolontariuszy były kolejnym punktem programu. Podczas ciekawej prezentacji o Litwie, uczniowie mieli okazję nauczenia się tradycyjnego tańca litewskiego. Po prezentacjach i tańcach udaliśmy się na spacer po malowniczej okolicy. Następnie odbyły się zabawy o charakterze  komunikacyjno – integracyjnym, podczas których uczniowie naszej szkoły wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem, otwartością i skutecznością w nawiązywaniu kontaktów i znajomości, oraz  zdobywaniu wiedzy o krajach ojczystych wolontariuszy i liderów organizujących projekt. Popołudniowa prezentacja o Kenii połączona była ze wspólnymi chóralnymi śpiewami kenijskiej pieśni. Po przerwie na kolację uczestnicy projektu zacieśniali przyjaźń polsko-kenijsko-indyjsko-turecko-kolumbijsko-łotewsko-wietnamsko-chińsko-rumuńsko-indonezyjską poprzez pracę warsztatową w małych grupach konwersacyjnych.

Następnego dnia uczniowie brali czynny udział w prezentacjach o Indonezji, Chinach, Wietnamie i Indiach. Po całym dniu wyczerpujących warsztatów językowych była krótka chwila na odpoczynek, przebranie się i zejście na wieczorną dyskotekę w  zaledwie kwadrans, by zobaczyć uczniów ZSP i ich anglistów w tańcu rodem z Bollywood –   bezcenne!!!!

Twierdza Kłodzka i Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej, to kolejny punkt programu obozu Euroweek, a również słowa sprawiające nie lada problem wolontariuszom i anglojęzycznym liderom towarzyszącym nam podczas wycieczki. W godzinach popołudniowych młodzież brała udział w zajęciach prezentujących Kolumbię, a także prezentacji na temat możliwości uczestnictwa w programach Erasmus –  Work and Travel. Youth In Action.

Ostatni dzień naszego pobytu zakończyliśmy ewaluacją projektu połączoną z podziękowaniami, prześmiesznymi próbami poprawnego odczytywania polskich imion i nazwisk przez obcokrajowców, wymianą adresów i smutnym momentem pożegnania. Każdy z uczestników wyjazdu otrzymał certyfikat potwierdzający przeszkolenie w następującym zakresie:

  1. Konferencja prasowa,
  2. Leadership,
  3. Poznaj Unię Europejską,
  4. Praca i motywacja w grupie,
  5. Program „ Młodzież w działaniu”,
  6. Prowadzenie negocjacji,
  7. Prowadzenie prezentacji/autoprezentacji,
  8. Debata Oksfordzka,
  9. Role w grupie – test M. Balbina,
  10. Szok kulturowy.

Wyjazd do Bystrzycy Kłodzkiej nie tylko umożliwił rozwinięcie uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim, ale także najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności przewodzenia, autoprezentacji i pracy w zespole oraz pozytywnie wpłynął na nawiązanie międzynarodowych kontaktów. Pozwolił na zacieśnienie więzi i przyjaźni pomiędzy dwoma oddziałami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Jak podkreślają wszyscy uczestnicy obozu językowego, Euroweek to świetna sprawa i jednomyślnie zapewniają, że z całą pewnością wezmą w  nim udział w przyszłym roku. Zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz świetna zabawa mogą iść w parze. Doświadczyli tego uczniowie ZSP w Nowem i ich nauczyciele języka angielskiego. Obóz językowy Euroweek w Bystrzycy Kłodzkiej, to godne polecenia, wartościowe doświadczenie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

Więcej zdjęć wkrótce!


ZSP Nowe © 2021
Skip to content