KOPERNIKIADA 2016 „Sami swoi”

sami_swoi

Minęła 543 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika – patrona Liceum Ogólnokształcącego w Nowem. Od 27 lat obchodzimy w tym dniu święto szkoły – Kopernikiadę. Tematyka tegorocznych obchodów była związana z V Kongresem Kociewskim. Motyw przewodni „Sami swoi” związany był  z faktem, że rywalizowały ze sobą dwie klasy i nawiązywał do kultowej komedii o losach rodzin Karguli i Pawlaków. Warto dodać, że w 2016 roku mija setna rocznica urodzin Wacława Kowalskiego, jednego z głównych bohaterów filmu.

Klasy I a i III a rywalizowały ze sobą od początku roku szkolnego w konkurencjach: kronika, frekwencja, wyniki w nauce oraz album „Kultura ludowa Kociewia”. Tegoroczne jury obradowało w składzie: Pani Wioletta Grzemska – animator i propagatorka kultury kociewskiej, Pan Andrzej Gappa – Dyrektor CK „Zamek” w Nowem, Pani Dorota Kortas – pracownik Biblioteki Publicznej w Nowem. Po podsumowaniu wyników konkurencji przedfinałowych  okazało się, że jest remis. W finale rywalizacja była zacięta. Klasy zmagały się w konkurencjach: scenka z motywem wiejskim na bazie filmu „Sami swoi”, przyśpiewka ludowa „Po kociewsku o Kociewiu”, ludowy taniec kociewski, potrawa kociewska, klip promujący osiągnięcia Mikołaja Kopernika. Ostatecznie zwyciężyła klasa III a, ale  poziom wykonywanych zadań oraz wiedza o twórczości Mikołaja Kopernika były bardzo wysokie w obydwu klasach. Wszyscy z niecierpliwością  czekają na zmagania w kolejnym roku szkolnym.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich dobroczyńców, którzy przyczynili się do ufundowania nagród dla obydwu klas w ramach Kopernikiady.

Dziękujemy członkom samorządu uczniowskiego oraz jego opiekunom za przygotowanie uroczystości.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content