„Młodzi górą!” poszerzają wiedzę o regionie.

19 maja w ramach projektu EFS „Młodzi górą!” uczniowie klasy II a liceum uczestniczyli w wycieczce do Chrystkowa. Zawitali wcześniej do Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Topolnie, przeszli szlakiem do źródła Św. Rocha i średniowiecznego Grodziska „Talerzyk” (nazwa związana jest z kształtem, jaki ma w tym miejscu nadwiślańskie wzniesienie). Następnie udali się do Chrystkowa, gdzie zwiedzili mennonicką zagrodę z 1770 roku, a w niej: chatę menonicka, suszarnię przechowalnię owoców, budynek inwentarski z unikatowymi pochylniami. Gospodarze przygotowali także pokaz hodowli zwierząt domowych: bydła, koni, owiec staropolskich odmiany wrzosówka, ptactwa domowego. Uczestnicy dotarli także do sadów starych odmian drzew owocowych. Lokalny rękodzielnik zaprezentował sposób wyplatania kosza z wikliny, a poetka, pani Elżbieta Maria Kwiatkowska zapoznała licealistów ze swoja twórczością. Wszystko działo się w przepięknej okolicy Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Ostatnią atrakcją wycieczki była wizyta w astrobazie przy I Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu. Młodzież oglądała tam różne typy teleskopów oraz zdjęcia wykonane przez opiekuna obiektu i jego uczniów. Nowscy licealiści mogli podłączyć swoje aparaty do „kosmicznych lunet”, ale pogoda nie pozwoliła na wykonanie ładnych zdjęć. Okazało się, że tzw. mała ojczyzna jest bardzo atrakcyjnym miejscem wycieczek szkolnych.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content