Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, które co roku obchodzone jest  1 marca. Ustanowione zostało w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Data Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, tj. Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Uczniowie klasy II b pod opieką wychowawcy pana Piotra Lewandowskiego a  także uczniowie szkolnego chóru pod opieką pana Krzysztofa Kufla zaprosili społeczność szkolną na niezwykły montaż słowno – muzyczny poświęcony trudnej historii Polski. 

Fotorelacja z uroczystości https://drive.google.com/drive/folders/1dP8sFeqwywFIOptVJDusoAQbG0c44ZPN?fbclid=IwAR0Wj5J4yxf8aj_ebbeanMJK2nAgayHJO7C20DydUwipcgtMVpmAFdmjjTo


ZSP Nowe © 2021
Skip to content