Nasz Kopernik, nasz Toruń

17 lutego uczniowie  klas Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika wybrali się na wycieczkę do Torunia. Był to wyjazd śladami patrona Mikołaja Kopernika. Pierwszym punktem programu był wykład w Instytucie Historii „Fakty i mity z życia Kopernika”. Dzięki uprzejmości doktora Michała Targowskiego uczniowie mieli  okazję poznać naszego patrona z bardzo ciekawej strony. Uczniowie zwiedzili także bibliotekę UMK, poznali sekrety pracy bibliotekarza i przekonali się że nauka w pięknym otoczeniu może być przyjemnością. Punktem kulminacyjnym wyjazdu była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. Po obserwatorium oprowadzili  prawdziwi astronomowie. Najważniejsze instrumentarium optyczne znajdujące się w Obserwatorium to teleskop Schmidta – Cassegraina, o średnicy zwierciadła głównego 90 cm, sprzężony ze spektrografem szczelinowym, 60 cm teleskop fotometryczny, historyczny teleskop Drapera oraz półautomatyczna Mała Kamera obrazująca duże obszary nieba (projekt SAVS). Najważniejszym instrumentem badawczym Instytutu Astronomii UMK, jedynym tego rodzaju w Europie Środkowo-wschodniej, jest 32-metrowy radioteleskop RT-4. Jest on częścią europejskiej sieci VLBI. Widok tych niezwykłych urządzeń wzbudził wiele emocji wśród zwiedzających. Wycieczka pod znakiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika była niezwykłą lekcją łączącą wiele dziedzin.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: https://drive.google.com/drive/folders/1hAmFtgRZbzVqmRbczJCcKLvmebUoVXc3?fbclid=IwAR2DtdA0jD5I0JLJtTSmeHrjstD9qiMLD0XRnXU2UX7Y1Vzra3p6-Z41op8


ZSP Nowe © 2021
Skip to content