Niezapomniane chwile w Szwecji

Zaczęło się bardzo niewinnie. Kolejna lekcja geografii – mała powtórka materiału, mapa, notatka w zeszycie. Ku zdziwieniu wszystkich zamiast pracy domowej niespodziewana propozycja – wyjazd do Szwecji i to za kilka dni. Nie było się nad czym zastanawiać, tym bardziej że czas uciekał, a oferta brzmiała bardzo interesująco. Dzięki wyrażeniu zgody przez Panią Dyrektor i organ prowadzący wyjazd doszedł do skutku.

9 czerwca zwarta ekipa kl. IIa LO wraz z opiekunami p. Magdaleną Kaczmarek i p. Małgorzatą Rycką wyruszyli ze Smętowa do portu w Gdyni. Tam czekał już duży prom pasażersko – samochodowy szwedzkiego armatora Stena Line, który mieści 1700 pasażerów. Wszyscy zostali serdecznie powitani przez szwedzką załogę i pokierowani do swoich kajut. O godzinie 21.00 statek ruszył w rejs do Karlskrony. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na pokład zewnętrzny, aby podziwiać przepiękny zachód Słońca na tle polskiego wybrzeża. Rejs trwał 10 godzin i 45 minut. W tym czasie nasza ekipa, a w szczególności chłopcy nawiązywali nowe znajomości na parkiecie  C-View Baru.

Wczesnym rankiem powitał wszystkich nostalgiczny widok szkierowych wysepek i zapierający dech w piersiach wschód słońca szwedzkiego wybrzeża.

Po opuszczeniu promu wszyscy udali się autokarem do centrum Karlskrony – miasta zbudowanego w 1680 roku, na 33 skalistych wyspach archipelagu Blekinge. Nazwa miasta oznacza „koronę Karola” – założyciela miasta Karola XI.

To był niezapomniany dzień, dzień pełen wrażeń. Obowiązkowym punktem wycieczki było Muzeum Marynarki Wojennej na wyspie Stumholmen . Marinmuseum zbudowane jest na 130-metrowym pomoście. To najwspanialsza na świecie kolekcja galionów, czyli dużych i efektownych figur dziobowych ze szwedzkich okrętów wojennych. W nowoczesnym muzeum można też postrzelać z armaty do duńskich okrętów, wyznaczyć za pomocą gwiazd i horyzontu kurs statku, a także zwiedzić szwedzkie łodzie podwodne.

Kolejnym punktem wycieczki był rynek główny Stortorget, na wyspie Trosso, na którym znajduje się pomnik Karola XI, zabytkowy ratusz – dziś budynek sądu,  Kościół Fryderyka,  Kościół Świętej Trójcy określany również jako Kościół Niemiecki. Wygląd kościoła to okrągły budynek z dachem kopułowym, który jest nietypową dla Szwecji konstrukcją.

Naszą uwagę oprócz licznych, kolorowych domków zwróciła również zabytkowa dzwonnica Amiralitetsklockstapeln, pod którą przebiegały tory kolejowe.

Następnym etapem wycieczki był 30 minutowy rejs promem na wyspę Aspö, na której znajduje się twierdza Drottningsskär. Zbudowano ją na przełomie XVII i XVIII wieku i jest to najstarsza z dwóch fortec broniących przejścia przez cieśninę Aspösund. Na wyspie, całkiem przypadkowo, jak się później okazało, podziwialiśmy zabytkowe armaty dawnego batalionu artylerii przybrzeżnej.

Po powrocie do centrum Trosso czekała na nas miła niespodzianka. Spokojne, wyludnione miasteczko zamieniło się w gwarne, tętniące życiem miasto. Jak się później okazało młodzież świętowała ukończenie szkoły. Całe rodziny były zaangażowane w tę uroczystość, rodzice nieśli liczne transparenty przedstawiające pociechy z dzieciństwa. Ulice wypełnione były „dziwnymi pojazdami”, wewnątrz których bawiła się młodzież w mundurach szkolnych. Dla wszystkich, zwłaszcza nas widzących takie święto pierwszy raz,  było to bardzo ciekawe przeżycie.

Dzień w Karlskronie minął błyskawicznie. Po powrocie na prom Stena Line i wspólnej kolacji przyszedł czas na wykonanie ostatnich zdjęć zachodzącego słońca na szwedzkim wybrzeżu. Tu czas na chwilę się zatrzymał.

Miłym akcentem na zakończenie rejsu była loteria w sklepie pokładowym, w którym niemal cała nasza ekipa wylosowała prezenty dla najbliższych.

Wycieczka wiele nas nauczyła. Mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe, ale i także wiedzę geograficzną i historyczną.

To była cenna, żywa lekcja.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content