Survival dla mundurówki

Uczniowie grupy mundurowej II klasy liceum ogólnokształcącego pod koniec października uczestniczyli w dwudniowym szkoleniu survivalowym, prowadzonym przez instruktorów Pomorskiego Centrum Survivalu w Gdańsku. Uczestnicy zajęć zdobywali wiadomości i umiejętności z zakresu psychologii przetrwania, wyposażenia survivalowego, technik posługiwania się nożem survivalowym, budowy improwizowanego schronienia, technik rozpalania i podtrzymywania ognia, sposobów sygnalizacji i wzywania pomocy, technik zdobywania, filtracji i oczyszczania wody, sposobów nawigacji w terenie. Dodatkową atrakcją był nocleg w środku ciemnego lasu w warunkach improwizowanych oraz patroszenie pstrągów w środku nocy i pieczenie ich w ognisku. Pierwszego dnia uczniowie brali udział w wykładzie na temat psychologii survivalu, następnie zdobywali i testowali różnego typu rozpałki, które rozpalali za pomocą krzesiwa szwedzkiego. Kolejnym etapem szkolenia było zakładanie obozowiska, budowa improwizowanego schronienia oraz przygotowanie posiłku. Uczniowie musieli zgromadzić zapas drewna na całą noc oraz pełnić wartę przy ognisku. Wyżywienie, oprócz pstrągów, stanowiła jedna wojskowa racja żywnościowa na dwie osoby na dwa dni pobytu. Mundurowi musieli umiejętnie dzielić jedzenie oraz współpracować ze sobą. Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od śniadania na ściółce i porządkowania obozowiska. Kolejnym etapem szkolenia były nawigacja w terenie, zdobywanie i filtrowanie wody oraz budowa i rozpalanie ogniska sygnalizacyjnego. Mimo głodu, chłodu i spartańskich warunków wszyscy wracali do domu dumni, z certyfikatami pozytywnego ukończenia szkolenia w rękach i uśmiechami na twarzy.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z pobytu w lesie.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content