Szwecja po raz trzeci :-)

30 maja dwudziestoosobowa grupa młodzieży naszej szkoły pod opieką Pań Magdaleny Kaczmarek i Joanny Chmieleckiej wyruszyła na wycieczkę do Karlskrony w Szwecji. Wycieczka tego typu odbyła się już po raz trzeci w historii naszej szkoły i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Po całonocnym rejsie promem Stena Vision w środę rano przypłynęliśmy do Karlskrony. Pierwszym punktem do zwiedzenia na wyspie Trosso był Wielki Rynek, a na jego środku ujrzeliśmy króla Karola XI. Obok niego znajdują się dwa kościoły – kościół Fryderyka i Trójcy Świętej, zwany też Kościołem Niemieckim. Następnie udaliśmy się do Parku Admiralicji, gdzie zobaczyliśmy Dzwonnicę Admiralicji  z 1699 roku,
a stamtąd spacerowaliśmy już nad Nabrzeżem Królewskim. Następnym punktem programu był Kościół Admiralicji, największy drewniany skandynawski kościół zbudowany w 1685 roku, przed wejściem którego znajduje się rzeźba Matsa Rosenboma. Kolejne dwie godziny spędziliśmy w Marinmuseum (Muzeum Morskim) wypełnionym okrętami, figurami, modelami i starą bronią. Wszystkie eksponaty opowiadają historię szwedzkiej floty wojennej od XVII wieku. Po obejrzeniu łodzi podwodnych wyruszyliśmy na brzeg, gdzie zwiedziliśmy szkołę, w której uczniowie uczyli się budowy łodzi i pracy w drewnie. Kolejnym etapem naszej wyprawy była wyspa Aspo i znajdująca się na niej Twierdza Drottningskar z XVII wieku. Po powrocie z wyspy wybraliśmy się do Muzeum Regionu Blekinge. To właśnie tam mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało życie w okolicy Karlskrony od niepamiętnych czasów aż po dzień dzisiejszy. Muzeum to jest pełne pamiątek oraz  świadectw historii i osadnictwa ludzi mieszkających w tym rejonie. Noc spędziliśmy już na promie płynącym do Gdyni… Karlskrona jest uroczym miastem mającym swój indywidualny klimat. Jest to miejsce, gdzie wszystko toczy się swoim własnym rytmem, rytmem, którego częścią chce się zostać chociaż  przez jeden dzień… Mamy nadzieję, że ponownie tam wrócimy w następnym roku szkolnym.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content