Uroczystość patriotyczno – religijna w Mniszku

Przedstawiciele młodzieży i poczty sztandarowe naszej szkoły wzięły udział w uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia II wojny światowej. W czasie okupacji hitlerowcy wymordowali w okolicach Mniszka w dołach żwirowni około 10 tysięcy osób spośród ludności polskiej i żydowskiej z byłych powiatów: świeckiego, grudziądzkiego, chełmińskiego, bydgoskiego i starogardzkiego. Największa fala egzekucji miała miejsce od października 1939 r. do wiosny 1940 r. Jednymi z pierwszych ofiar  byli pacjenci Szpitala Psychiatrycznego w Świeciu. Wśród nich był także ówczesny dyrektor szpitala dr Józef Bednarz, który wybrał śmierć wraz ze swoimi podopiecznymi. Dalszymi ofiarami Mniszka byli mieszkańcy okolicznych powiatów. W czasie uroczystości odbył się apel poległych i Msza Św. za pomordowanych.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content