Uroczystość w Mniszku

18 września w miejscu zbiorowej mogiły w Mniszku odbyła się uroczystość patriotyczno- religijna z okazji 77 rocznicy wybuchu  II wojny światowej.   Na terenie dawnej żwirowni znajduje się jeden z trzech największych cmentarzy ofiar hitlerowskiego ludobójstwa na Pomorzu.  Hitlerowscy oprawcy zamordowali tam około 10 000 ludzi, głównie przedstawicieli polskiej inteligencji, księży, członków elity politycznej i gospodarczej z ówczesnych powiatów: świeckiego, bydgoskiego, chełmińskiego, grudziądzkiego i starogardzkiego. Wśród zabitych było także ponad 1000 pacjentów ze świeckiego Zakładu Psychiatrycznego oraz ok. 100 grudziądzkich Żydów. Obok mężczyzn, mordowano kobiety i dzieci.

W uroczystości uczestniczyły delegacje władz samorządowych i szkół,  księża, wojsko, rodziny ofiar oraz przedstawiciele społeczności lokalnej.    Po apelu poległych złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem ofiar. Uroczystej koncelebrze w intencji pomordowanych przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel.

Naszą szkołę reprezentowało dziewięciu uczniów z liceum i technikum pod opieką nauczycielki historii Małgorzaty Ryckiej. Byli to: Wiktoria Garbulska, Marta Jańczak, Magda Mirotta,  Alicja Rozmarynowska, Remigiusz Leppek, Wiktor Jezierski, Wojciech Wilgorski, Patryk Otlewski oraz  Dawid Erdanowski.  Podobnie jak w ubiegłym roku, byliśmy jedyną delegacją szkół ponadgimnazjalnych z regionu.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content