„W kręgu kultury islamu”

„W kręgu kultury islamu”. Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły wzięli udział 23 stycznia w spotkaniu z Panią Magdaleną El Ghamari z Libii. Do spotkania doszło dzięki współpracy dwojga nauczycieli p. Magdaleny Kaczmarek oraz p. Małgorzaty Ryckiej z International Training Association.

Pani M. El Ghamari jest m.in. wykładowcą   Uniwersytetu  w Białymstoku, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Uniwersytetu  Omara Muhtar’a w Libii oraz  w Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Uczniowie naszej szkoły mieli niebywałą okazję spotkania ze specjalistą wielu dziedzin, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, zarządzania kryzysowego, prowadzenia negocjacji i operacji wielonarodowych, a także przeciwdziałania terroryzmowi.

W trakcie warsztatów młodzież uzyskała odpowiedź na wiele nurtujących  pytań. Wśród poruszanych tematów problemowych znalazły się: portret muzułmanina, kobieta i mężczyzna w świecie islamu, muzułmańska moda czy obecność muzułmanów w Europie. Uczniowie poznali fundamenty kulturowe i religijne islamu, znaczenie modlitwy w życiu muzułmanina, zasady pisania w języku arabskim. Wiedza i doświadczenie wykładowcy, miła atmosfera sprzyjały wymianie poglądów i były z pewnością doskonałą okazją do weryfikacji własnej wiedzy o tym odległym świecie, kształtowanej często tylko na podstawie przekazów medialnych. Jak się okazuje świat islamu zadziwia swą różnorodnością i z pewnością warto było go odkryć.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content