Warsztaty na temat cyberprzemocy

3 lutego na zaproszenie doradcy zawodowego gościliśmy w naszej szkole przedstawicielki Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy, które poprowadziły dla naszych uczniów warsztaty na temat cyberprzemocy.

Najważniejsze informacje z tego spotkania:

– zarówno w kontaktach „na żywo”, jak i w cyberprzestrzeni potrzebna jest empatia (współodczuwanie, refleksja nad tym, jakie stany emocjonalne mogą wywołać moje komentarze, żarty, opinie),

– o cyberprzemocy trzeba mówić i aktywnie jej przeciwdziałać, korzystać ze wsparcia osób i instytucji, które są w stanie pomóc: rodzice, nauczyciele i pedagog w szkole, Policja, a także specjaliści pod numerem telefonu 800 100 100 (telefon dla rodziców i nauczycieli)  oraz 116111 (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży), nie działa już niestety portal helpline.org.pl

– trzeba zabezpieczyć dowody cyberprzemocy: zapisywać wiadomości tekstowe i głosowe,  przy kontaktach internetowych należy wcisnąć jednocześnie klawisze Control i Print Screen, a następnie wykonać operację Wklej w dokumencie Word, można też po prostu wydrukować interesująca Cię stronę,

 – należy pamiętać o: ochronie swoich danych osobowych, haseł dostępu, wizerunku,  wylogowaniu się z konta z którego korzystamy, itp.

 

Pamiętajmy o haśle tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu

„Pomyśl zanim wyślesz”

                                                                                     Szkolny doradca zawodowy Danuta Czyż

IMG_20160203_093033[1]


ZSP Nowe © 2021
Skip to content