Wizyta na UTP

festiwal

22 maja klasa I Technikum odbyła podróż na Bydgoski Festiwal Nauki. Młodzież podążyła śladem ścieżki technicznej i innowacyjnej, których organizatorem był Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy.

Program obejmował ciekawe pokazy, wykłady i konkursy:

  1. Fabryka robotów – prezentacja jeżdżących i latających robotów połączona z wykładem na temat nowoczesnej robotyki,
  2. Od pomysłu do wykonania – skaner i drukarka 3D – prezentacja laserowego skanera 3D za pomocą którego można przenieść przedmioty do wirtualnej rzeczywistości. Zeskanowane obiekty można poprawić w programie komputerowym i wydrukować na drukarce 3D,
  3. Ewolucja ukrywania i szyfrowania informacji – historia ukrywania informacji sięga starożytności. Ludzie od wieków opracowywali i usprawniali istniejące sposoby utajniania i szyfrowania wiadomości. Rozwój technik kryptograficznych często wpływał na bieg wydarzeń historycznych, w czym swój udział zaznaczyli także wybitni polscy matematycy-kryptolodzy, a wśród nich Marian Rejewski, którzy opracowali technikę odczytania szyfrogramów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy. Prawdopodobnie dzięki ich pracy II wojna światowa zakończyła się o 2 lata wcześniej. W ramach wykładu przedstawione zostały formy ukrywania i szyfrowania informacji, a chętne osoby mogły sprawdzić się w konkursie” Młodego kryptologa” .

Wizyta na UTP odbyła się w ramach projektu pn.”Dobre kształcenie – lepszy start zawodowy V”


ZSP Nowe © 2021
Skip to content