Współczesność i historia – wycieczka do Gdańska

  28 września odbyła się wycieczka do Gdańska, która koncentrowała się na trzech celach: 

  • udział w targach edukacyjnych Salon Maturzystów na Uniwersytecie Gdańskim,
  • zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej,
  • zwiedzanie Westerplatte.                                                                                                                                                                          Uniwersytet Gdański we współpracy z Wydawnictwem Perspektywy corocznie organizuje targi edukacyjne, w czasie których młodzież, nauczyciele, rodzice mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół wyższych z terenu całego kraju. To dobry moment na bezpośredni kontakt z przedstawicielami uczelni, dopytanie o rekrutację i warunki studiowania.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Muzeum II Wojny Światowej działa w Gdańsku od marca tego roku. Zachwyca architekturą, sposobem prezentacji historii, nowoczesną forma wystawiennictwa zgromadzonych eksponatów. Całość porusza, zmusza do refleksji nad wydarzeniami, które do tak strasznych skutków, w dziejach ludzkości i świata, doprowadziły. Będąc w Gdańsku naprawdę warto tam się wybrać – więcej informacji o muzeum http://www.muzeum1939.pl/                                                                                                                                                                                                                                                                    Westerplatte, dzięki pani przewodnik, udało nam się poznać z zupełnie innej strony. Okazało się, że trwają intensywne prace (w tym archeologiczne) by miejsce to zyskało właściwy kształt – adekwatny do wydarzeń, które miały tu miejsce.  Muzeum powołuje się na cytat Jana Pawła II   „Każdy znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości,które trzeba obronić i utrzymać, tak, jak Westerplatte, w sobie i wokół siebie”. Warto zajrzeć na stronę http://www.westerplatte.eu/ 

           Podsumowując –  wycieczka była dobrą, żywą lekcją historii i patriotyzmu.

          Więcej zdjęć autorstwa  Magdy Mirotty                                                                                                                                                          https://drive.google.com/drive/u/1/folders/0B2DP8Yhe9GPdS1NiWF92TzRCZVE                                                                                                                                                                     

 


ZSP Nowe © 2021
Skip to content