„WSPOMNIEŃ CZAR”- KOPERNIKIADA 2017

21 lutego Liceum Ogólnokształcące w Nowem już po raz 28 świętowało urodziny patrona szkoły – Mikołaja Kopernika.
W uroczystości zwanej Kopernikiadą wzięli udział zaproszeni goście: Starosta Świecki Pan Franciszek Koszowski, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół z Nowego wraz z przedstawicielami samorządów uczniowskich, Przyjaciele Szkoły, absolwenci liceum,
emerytowani pracownicy szkoły oraz rodzice.
Kolejne rocznice urodzin patrona liceum świętujemy od roku 1990, organizując na przełomie lutego i marca finał rywalizacji klas o miano najlepszej. O jej początkach opowiedział Pan Edward Szaga, ówczesny Dyrektor Szkoły i jednocześnie pomysłodawca Kopernikiady.
Szczególnie ciepły obraz tej wyjątkowej uroczystości zachowała w sercu absolwentka i Przyjaciel Szkoły, Dyrygentka Zespołu Muzyki Dawnej „Fistulatores et Cantores Novienses”- Pani Eugenia Butyńska.
O tym, jak wspominają niezwykły czas Kopernikiady jej bohaterowie opowiedział Pan Zbigniew Zgubiński, wychowanek prof. Bożeny Wełnowskiej, absolwent rocznika 1999.
Tematy przewodnie Kopernikiady zmieniały się co roku, były więc:
– związane z ważnymi wydarzeniami, np. w 2001” Ku zjednoczonej Europie”, a 5 lat temu „Euro 2012”,
– poświęcone kolejnym rocznicom działania szkoły: w 2000 roku pod hasłem „O szkoło, gdy cię wspominam, oczy mam pełne łez”, a w 2010 „Przeszłość ku przyszłości”.
W 2011 podczas uroczystości prezentowaliśmy problemy Trzeciego Świata i zdecydowaliśmy się przekazać środki na naukę małej dziewczynce z Madagaskaru.
W bieżącym roku młodzież z grupy biomedycznej i mundurowej przygotowała sesję popularno- naukową poświęconą wszechstronnej działalności Mikołaja Kopernika pod hasłem „Nie tylko Ziemię poruszył, lecz umiał wprawić w ruch także umysły ludzkie”. Grupa dziennikarsko- medialna wystawiła scenkę kabaretową „Renesansowe rewolucje według Mikołaja Kopernika”, a konkurs wiedzy o patronie jak zwykle ukazał dogłębną znajomość tematyki kopernikańskiej uczniów liceum.

Wszystkie zdjęcia, autorstwa Natalii Bojanowskiej i Natana Dobrzeniewskiego, znajdują się na dysku:

https://drive.google.com/drive/folders/0B2DP8Yhe9GPdUDQyLXl1d1R5Sms 


ZSP Nowe © 2021
Skip to content