Wyjazd do Mniszka

W niedzielę 20 września delegacja samorządu uczniowskiego w składzie: Wanda Bojanowska, Przemysław Moczyński, Aleksander Patocki oraz poczty sztandarowe uczestniczyli w uroczystości patriotyczno-religijnej z  okazji 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Odbyła się ona w miejscu zbiorowej mogiły w Mniszku z udziałem dowództwa i przedstawicieli Wojska Polskiego z jednostki w Grupie, władz powiatowych i gminnych, szkół oraz mieszkańców naszych terenów. Uroczystej mszy polowej przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel.

W pobliżu miejscowości Mniszek i Grupa znajduje się jeden z trzech największych cmentarzy ofiar hitlerowskiego ludobójstwa na Pomorzu. W Mniszku mordów dokonywano na terenie dawnej żwirowni, w Grupie natomiast – na terenie pobliskiego poligonu wojskowego, wykorzystywanego przed wojną przez wojsko polskie. Masowe egzekucje w Mniszku-Grupie rozpoczęły się w październiku 1939. Jako pierwszych rozstrzelano tam internowanych Polaków z więzienia w Świeciu oraz ponad 1000 pacjentów tamtejszego Zakładu Psychiatrycznego. Do Mniszka masowo zwożono i mordowano przedstawicieli polskiej inteligencji oraz członków elity politycznej i gospodarczej z ówczesnych powiatów: świeckiego, bydgoskiego, chełmińskiego, grudziądzkiego i starogardzkiego. Wśród zabitych było również 17 rzymskokatolickich księży ze Świecia i okolic oraz ok. 100 grudziądzkich Żydów. Obok mężczyzn, mordowano także kobiety i dzieci. Łącznie w Mniszku – Górnej Grupie zamordowano około 10 000 ludzi – obywateli Polski i innych krajów .

Na tegorocznej uroczystości byliśmy jedyną delegacją szkół ponadgimnazjalnych z regionu. Pamiętamy, bo z takich miejsc jak Mniszek utkana jest przecież nasza tożsamość narodowa.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content