Wyjazd logistyków do Bydgoszczy

W ostatnim dniu maja technicy logistycy złożyli wizytę w zakładzie PESA Bydgoszcz S.A.

Na terenie zakładu przywitał nas rzecznik prasowy. Krótko przedstawił uczniom historię przedsiębiorstwa.

Początki PESA związane są z pierwszą linią kolejową, która dotarła do Bydgoszczy w 1851 roku. Rok później powstała hala napraw parowozów, magazyn i hala naprawy wagonów. W okresie PRL zatrudnionych było prawie 5 tysięcy pracowników. Do końca XX wieku profil działalności firmy był niezmienny. Zmiany systemowe jakie nastały w Polsce w 1989 roku spowodowały prawie upadek firmy. Dwa lata później ZNTK Bydgoszcz (ówczesna nazwa firmy) wydzielono ze struktur PKP tworząc samodzielne przedsiębiorstwo. Najbardziej przełomowe zmiany nastały w 2001 roku, firma stała się podmiotem prywatnym. W tym samym roku rozszerzono profil działalności o produkcję pojazdów szynowych (tramwaje i pociągi). W najbliższych dwóch latach PESA zamierza rozpocząć produkcję metra.  W dniu dzisiejszym zatrudnia prawie 4 tys. pracowników.

Odbiorcami pojazdów są nie tylko największe polskie miasta i koleje regionalne, ale również Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja , Kazachstan, Węgry i Włochy.

Kolejnym punktem wycieczki było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w trzech kluczowych dla produkcji pojazdów halach: budowy konstrukcji stalowych, montażu tramwajów i montażu pociągów.

Dziękuję Natanowi za film.

https://youtu.be/jj7_JGTqdF8

IMG_0349


ZSP Nowe © 2021
Skip to content