WYMIANA MŁODZIEŻY W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W NOWEM

Grupa 10 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem pod opieką nauczycieli języków obcych, pani Anny Dowhań i pana Piotra Lewandowskiego, po raz kolejny brała udział w wymianie młodzieży z niemiecką szkołą Ammersee-Gymnasium z miejscowości Diessen. Tym razem uczniowie z Bawarii gościli w Nowem. Tak jak poprzednie projekty i ten wsparty został przez fundację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Motywem przewodnim były warsztaty medialne. Młodzież spotkała się z dziennikarką, panią Katarzyną Radzyńską z „Czasu Świecia” i z jej pomocą przygotowała się i przeprowadziła (w mieszanych grupach polsko-niemieckich) wywiady z jednymi z najstarszych mieszkańców Nowego, którzy w pasjonujący sposób po polsku bądź po niemiecku, opowiedzieli nie tylko o swoim życiu, lecz także o historii Nowego i zmianach, jakie zaszły w naszym mieście niemalże na ich oczach. Oprócz tego uczniowie z obu krajów wspólnie uczestniczyli w wielu grach o charakterze sportowym oraz integracyjnym (m.in. na Hali Widowiskowo-Sportowej w Nowem), zwiedzili Gdańsk z przewodnikiem (w tym także Europejskie Centrum Solidarności), bawili się w Parku Linowym w Rulewie i spotkali się z wiceburmistrzem Nowego panem Zbigniewem Lorkowskim. Kulminacyjnym momentem wymiany było spotkanie w Restauracji „Dowhań” i  prezentacja nagrań przeprowadzonych wywiadów w obecności ich bohaterów: pani Marii Szwajcer, pani Helgi Zastrow, pani Czesławy Dowhań, pana Stefana Gełdon, pana Zdzisława Leppek i pana Andrzeja Tylmana. Przy oglądaniu filmów nie zabrakło uśmiechu, braw, a nawet łez wzruszenia. Na zakończenie uczestnicy spędzili wesoło czas nad ogniskiem, zaś projekt zwieńczyły pożegnania naszych niemieckich przyjaciół oraz zaproszenie do wizyty w Bawarii i udziału w kolejnej wymianie, co, rzecz jasna, spotkało się z naszą gorącą aprobatą.


ZSP Nowe © 2021
Skip to content