Wymiana młodzieży z niemiecką szkołą Ammerseegymnasium w Diessen

W dniach 30 maja – 7 czerwca 2019 grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowem pod opieką Anny Dowhań i Katarzyny Lorkowskiej wzięła udział w wymianie młodzieży z niemiecką szkołą Ammerseegymnasium w Diessen (projekt został dofinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży). Pierwszy dzień przeznaczony był na podróż oraz nocleg w Kudowie-Zdrój. Czasu wystarczyło ma mały spacer po okolicy. Następnego dnia późnym popołudniem grupa dotarła do Diessen. Wszyscy bardzo szybko poznali się z młodzieżą niemiecką. Po wspólnej kolacji w szkole, wraz ze swoimi partnerami i ich rodzinami udali się do domów. Kolejnego dnia uczniowie wspólnie spędzili czas na festiwalu Puls Open Air. Niedziela, wbrew pozorom nie była dniem odpoczynku. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku Linderhof – siedziby króla Ludwika II. Największy zachwyt wzbudziły lustrzane wnętrza budynku. Po krótkiej przerwie przyszła pora na prawdziwe wyzwanie – pieszą wędrówkę po wysokich Alpach. Mimo że zmęczenie dawało się we znaki, wszystkich motywował fakt, iż na szczycie czeka na nich Alpine Coaster, który stanowił drogę powrotną na dół. Poniedziałek i wtorek uczniowie spędzili w szkole, pracując nad projektem, który dotyczył podobieństw i różnic między Polską a Niemcami. Omawiali różnice między: szkolnictwem, religią, sposobami obchodzenia świąt. Nie zabrakło odpoczynku na świeżym powietrzu, gdyż uczniowie mieli okazję spędzić czas nad pięknym jeziorem Ammersee. We wtorkowy wieczór niemiecka młodzież zabrała swoich polskich przyjaciół do bawarskiej restauracji, gdzie wspólnie spędzili czas przy tradycyjnej, bawarskiej kolacji i emocjonującej grze w kręgle. W środę odbyła się wycieczka do stolicy Bawarii – Monachium. Nauczyciele Ammerseegymnasium przestawili historię miasta i oprowadzili ich po stolicy, wskazując przy tym na najważniejsze miejsca. W czwartek nastąpiło podsumowanie projektu oraz wypracowanie wniosków. Ku wielkiemu zaskoczeniu większość uczniów (zarówno polskich i niemieckich) stwierdziło, że różnice między nami są nieznaczne i mamy ze sobą bardzo wiele wspólnego. Wieczorem odbyła się wspólna kolacja pożegnalna. Wszyscy otrzymali pamiątkowe zdjęcia i zaświadczenia o udziale w wymianie. W piątkowy ranek polska grupa wyruszyła w drogę powrotną do Nowego. Ciężko było rozstać się z nowymi przyjaciółmi. Dla każdego był to wspaniały czas. Młodzież z naszej szkoły miała możliwość poznania kultury Bawarii i codziennego życia jej mieszkańców oraz rozwinięcia swoich umiejętności językowych. Wiążemy bardzo miłe wspomnienia z pobytem w Bawarii i z niecierpliwością czekamy na wizytę naszych niemieckich przyjaciół w Nowem.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć https://drive.google.com/folderview?id=1gO1KWfcwfcNK6OWMxsrsKsqgGy83MLUu


ZSP Nowe © 2021
Skip to content